Web Standartları Nedir

Web Standartları Nedir

web tasarım standartları

Neden Web Standartlarına Uyulmalı?

Günümüzde web tasarım izmir ajanslarının gündeminde olan konulardan biri. Şöyle düşünüyorlar “ Biz web standartlarına uysak ne olacak? Müşterilerimiz zaten web standartlarını bilmiyor. Bu bizim için bir zaman kaybı”

Ülkemizde mevcut olan görüş maalesef bu. Bu yazımızda adım adım neden web standartlarına ihtiyacımız var bu konuyu anlatmaya çalışacağız.

  1. Web Standartlarına uygun yapılmış bir web sitesi arama motoru optimizasyonuna uygun olacak. Seo çalışmalarında kolaylık sağlayacak ve web sitenizin üst sayfalarda çıkmasında büyük katkı sağlayacak.
  2. Xhtml kullanmanız gerekeceği için yazacağınız kodların hiyerarşik yapısı da xhtml hiyerarşisine uygun olacak. Dolayısıyla düzgün yazılmış bir script ortaya çıkacak.
  3. Türkiye’de ki internet sitelerinin kalitesinin yükselmesi için web standartları kullanılmalı. Özellikle ülkemizde eksik veya yanlış yazılan bir arayüz, hiyerarşik yapıda yapılan yanlışlar, arayüz sorunları gibi konulardan dolayı kaliteli web siteleri göremiyoruz.
  4. Arayüz modellemesinde tarayıcı uyumsuzluklarının başlıca nedeni web standartlarını kullanmamak. Web Standartlarını kullandığımız vakit arayüzde ki tarayıcı farklılığı da yok olmuş olacak.
  5. Tablo tasarımı yerine Div etiketleri ile anlamlı arayüz tasarımı yapabilmek için web standartlarını kullanmaya ihtiyacımız var.
  6. Web Sitesi yaptıracak kişiler bu konuyu özellikle talep etmeli “Web Standartlarına uygun bir web sitesi istiyorum” diyebilmeli.
  7. Uzun vadeli ve esnek bir yapı istiyorsak Web Standartları ile aramızın iyi olması gerek.