İyi Bir Web Sitesi Nasıl Olmalı

web sitesi nasıl olmalı web tasarım logo

  1. İyi Bir Web Sitesinde Tarayıcı kaynaklı sorunlar olmamalıdır.

Yapılacak web sitesi tüm özgün tarayıcılara uyum sağlamalıdır. İnternet Explorer 8 +, Firefox, Chrome, Opera gibi özgün tarayıcılarda web sitesi aynı şekilde görünmelidir. Bazen karşılaşırız; İnternette oraya buraya kayan sütunlar, menüler, navigasyon bağlantıları, içerikler. Bu Tarayıcı uyumsuzluğundan kaynaklanır.

 

  1. Hızlı Olmalı

İnternet sitemizin hızlı olmasını istiyorsak hızlı bir sunucu servisi kullanmalıyız. Web Sitesinde ki sayfaların geçişi, içeriğin yüklenmesi hızlı olmalıdır. Flash animasyonlu bir siteyi Google pek sevmez. Sitemizde flash animasyonları yeterli derecede kullanmak sayfanın yüklenmesiyle direkt olarak alakalıdır.

 

  1. Güvenli / Güvenilir Olmalı

Özellikle E-Ticaret sitelerinde güvenlik sertifikaları  (SSL) alınmalı. Kurumsal firmaların,internet sayfalarına kişisel cep telefon numaralarınıyazması da kullanıcıyı güvenlik konusunda tedirgin edebilir. Kullanıcıya sunulan içeriklerin kalitesi de güvenlik konusundaki dikkat edilmesi gereken noktalardan biri.

 

  1. Özgün bir Tasarım Oluşturulmalı

Günümüzde kullanılan ordan-burdan (ç)alınma kopya tasarımlar kurumsal kimliği yansıtmaz. Çalışacağınız firmanın kurumsal kimliğine özel özgün bir tasarım oluşturulmalıdır.

 

  1. Kaliteli Bir İçeriğe Sahip Olmalı

Sitenizde sunduğunuz içerikler ordan burdan (alıntı) değil. Kendi yazdığınız makaleler olmalı. Kurumsal bir internet sitesiyseniz haberlerinizi, duyurularınızı güncel tutmalı, sektörünüzle ilgili yazılar yazmalısınız.

 

  1. İyi Bir Yazılıma Sahip Olmalı

Sitenizin alt yapısını sağlam tutmalısınız. Herhangi bir güvenlik açığı bulunmayacak şekilde kodlanmalı ve fonksiyonel olmalıdır. İyi bir yazılım arama motoru optimizasyonun temelini oluşturur.

 

  1. Meta Etiketleri düzgün yazılmalı

Gerek başlık etiketi, gerek açıklama gerekse de anahtar kelimeler çok dikkatli yazılmalı. Sayfanızın içeriğini yansıtan bir başlık, kısa bir özet olarak açıklama ve kullanıcılar tarafından kolay bulunabilmesi için birkaç anahtar kelime belirlenmelidir.

 

  1. Google ve Diğer Arama Motorlarına Kayıtları Yapılmalı

İnternet sitenizin kullanıcılar tarafından arama motorlarında bulunabilmesi için kayıt yaptırılması gerekir. Bu kayıt internet sitesini yayına attıktan hemen sonra yapılmalı ve bir Google webmaster hesabı sayesinde izlenmelidir.

 

  1. Site İçeriği Alan Adı ile Uyumlu Olmalıdır

Sitenizde yayınladığınız içerik alan adınız(domain) ile uyumlu olmalıdır. webtasarimturk.net isimli bir alan adına sahip olup bu sitede demirciliğin tarihini anlattığımızı düşünsenize? Ne kadar garip ve anlamsız olur.

 

  1. Profesyonel Bir Ajans ile Çalışılmalı

Profesyonel bir ajans sizin için tüm bunları düşünecek proje planlaması yapacak, kurumsal kimliğinizi yansıtan güvenli ve kullanışlı sistem oluşturacaktır. O nedenle bu konuda Profesyonel Ajanslar ile çalışılmalı. web tasarım izmir

 

hızlı web sitesi