hazir site şablonları

Hazır Şablon ile Web Tasarımı Yapmak

Türkiye’de web standartlarının gelişmemesinin en büyük nedeni web tasarımında hazır şablon kopya siteler kullanılması.

Genelde müşterilerimiz daha önce web ajanslarıyla çalışmadıklarından ya da daha önce bir internet sitesi yaptırmadıklarından dolayı bu konularda bilgisizler.

Müşterilerimizin bilgisiz ve yönlendirmee muhtaç oluşunu kullanan bazı web tasarım ajansları “Müşteriler zaten anlamıyorlar bu işten, hazır bir şablon kullansak kopya yapsak hiçbir şey anlamazlar bile” diyorlar. Bu düşünceye kapılıp acemi bir ajansa tasarım yaptıran firmalar ise hem kurumsal kimliklerine zarar veriyorlar.  Hem de Türkiye’de ki web standartları gelişmesini engellemiş oluyorlar.

Müşterilerimiz bu konularda daha çok bilgi sahibi olduğu ve bilinçlendiği vakit Türkiye’de ki web standartlarının gelişmeye başlayacağını düşünüyorum. Ancak bu fikrimizin gerçekleşmesi için müşteriler araştırmalı. Web Sitesi yaptırmaktaki en önemli kriter fiyat değil, firmanın kurumsal kimliğini en güzel şekilde yansıtmak olduğunu anlayabilmeli. Müşteriler çalıştıkları web ajanslarından web standartlarına uygun, özgün bir tasarım ile kurumsal kimliğe uygun bir şekilde hazırlanmış bir internet sitesi istemelidirler. Ancak bu sayede internette bulunan yığınla kopya içerikten kurtulmuş olacağız.

Sektör araştırması yaparken, kurumsal firmaların internet sitelerine baktığımızda kopya tasarım kullanıldığını ve bu kopya tasarımdan dolayı kurumsal firmaların yaptırdığı sitelerin işlevselliğini kaybettiğini görüyoruz. Başta da bahsettiğimiz gibi web sitesi yaptırmak isteyen firmalar için önemli olan fiyat değil, kurumsal kimliği en iyi şekilde yansıtabilmek olmalı. Web Sitesi kurumsal kimliğinizin olmazsa olmazlarından ve müşterileriniz, hizmetleriniz konusunda bilgi sahibi olmak için öncelikle web sitelerinize bakacaklardır. Web Sitenize bakıp hizmetleriniz hakkında bilgi sahibi olmaya çalışan  bir müşterinizden kötü yorumlar almak ister misiniz?