İnternet Reklam Paketleri

Yukarı

İnternet Reklamları Fiyatları

İnternet Reklamları Fiyatları türlerine göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak aşağıdaki şekilde maddeleştirebiliriz.

  1. Tıklama Başına Maliyet Oluşturan Reklamlar
  2. Gösterim Başına Maliyet Oluşturan Reklamlar
  3. İzlenme Başına Maliyet Oluşturan Reklamlar

 

internet reklam fiyatları

Tıklanma Başına Maliyet Oluşturan Reklamlar

adwords

Yüksek dönüşüm aldığımız ve fiyat bakımından sektöre göre değişmekle birlikte genellikle kullanıcıların memnuniyeti kazanmış bir internet reklamları modelidir. Bu reklam modelinde görüntülü, videolu, ya da sadece metin reklamlarınız kullanıcılara gösterilir. Ancak gösterim başı ücretlendirilmezsiniz. Yalnızca tıklandığı zaman ücret ödersiniz.

Peki kaç para öderim?

Bu sorunun cevabını vermek mümkün değil. Tüm sektörlere göre her geçen dakika değişken bir maliyet söz konusudur. Rekabetin yoğun olduğu zamanlarda daha yüksek maliyetlerle karşılaşabilir ya da düşük rekabetli sözcükleri hedefleyerek maliyeti minimumda tutabilirsiniz.

Maliyeti Oluşturan Unsurlar Nelerdir?

  1. Web Sitenizin Yapısı: Web Standartlarına Uygun Mu? Mobil Uyumlu Mu? Kullanıcı Dostu İçeriğe Mi Sahip? tüm bunlar maliyeti etkileyen faktörlerdendir.
  2. Sektör: Maliyete direkt olarak etki eden unsurlardan biridir. Rekabeti yoğun bir sektörde mi reklam vereceksiniz? yoksa pek duyulmadık bir ürün veya hizmetin reklamını mı yapacaksınız?
  3. Uzman Ajanslar: Reklamlarınızı oluşturup, optimize edecek uzman ajanslar sayesinde maliyetlerinizde minimum %30 oranında tasarruf sağlayabilirsiniz. Uzman ajansların görevi sizin için etkili kelimeleri, etkili zamanı, etkili hedef kitleyi tespit edip, bu kitleye etkili bir şekilde reklam gösterimi yapmaktır.

Gösterim Başına Maliyet Oluşturan Reklamlar

Genellikle marka bilinirliliği ya da yüksek bütçeli kullanıcılar için önerdiğimiz modeldir.Milyonlarca reklam gösterimini çok uygun fiyatlarla sağlayabilmekteyiz. Bu noktada reklamdaki metin önemlidir. Burada istenilen reklamlara tıklama oranının en düşük seviyelerde seyretmesi, buna karşın reklam gösteriminin maksimum düzeyde tutulmasıdır. Burada reklamlara tekil bazda her gösterim için bir ücret ödersiniz. İster tıklansın, ister tıklanmasın reklamınız tetiklendiği anda sizin için bir maliyet oluşacaktır.

Kaç Para Öderim?

En uygun fiyatlı reklam türlerindendir. Yüksek dönüşüm beklememek gerekir, çünkü marka bilinirliliğine yönelik bir çalışma yapılacağından hedef kitle geniş tutulur ve maksimum düzeyde kullanıcıya erişmek istenir. Dolayısıyla markanız milyonlarca kişi tarafından görüntülenmiş olur.

 

İzlenme Başına Maliyet Oluşturan Reklamlar

youtubeads

Youtube gibi video sitelerinde belirli bir yüzdelik dilimde izlendiğinde bir maliyetle karşılaşırsınız. Örneğin 1 dakikalık bir video reklamınız var. %75’i seyredilmedikçe tam anlamıyla bir ücretlendirme söz konusu değildir. Yani kullanıcılar 1 dakikalık videonun %75’ini seyrettikten sonra ücretlendirilmeye başlayacaksınız. Burada izlenme başına bir maliyet söz konusudur ancak genellikle 0,05 ile 0,08 TL arasında bir ücretle karşılaşırsınız. Bu da youtube gibi önemli bir platformda milyarlarca kullanıcıya reklam yaparken ekonomik bir fiyattır.

Bütçe Sınırı

Reklamlarınıza bütçe sınırı koymanız mümkündür. Örneğin günde 50 TL harcasın, ya da ayda 1000 TL harcasın gibi. Eesnek bütçe modelleri mevcuttur.

Hedef Kitle

Reklamlarınızı daha etkili hale getirebilmek için genellikle hedef kitleyip daraltıp, potansiyel müşterilerinize ulaşırız. Örneğin: Reklamlarınız 35-45 yaşları arasında, sık seyahat eden erkek kişilere gösterilebilir. Ya da bir bayan giyim mağazanız olduğu düşünülürse; reklamlarınız 25-55 yaşları arasında, bulunduğunuz lokasyonda ikamet eden bayanların ilgi alanlarına göre reklam gösterebilirsiniz. Örneğin spora ilgi duyan kitleyip seçip, spor ayakkabı reklamı yaptığınızda dönüşüm oranı ile ilgili optimizasyonda ilk aşamayı tamamlamış olacaksınız.